20
Nisan
2016
Yorum Yok
Teknoloji
Bu alana reklam verin

Apple’dan Küfre Özel Sansür Gelecek

Apple, cihazlarda açılan ses dosyalarındaki küfürlerin önlenmesi ve bu küfürlerde küfrün karşı tarafa ulaşmasını engellenmesi amacıyla özel bir patent başvurusunda bulundu. Bugün gündeme gelen bu başvuru doğrultusunda Apple sadece yazılı metinlerde değil artık sesler üzerinden de küfrü engellemek istiyor.

Konu ile ilgili özel bir yazılım için patent alan Apple bu konuda çalışmalarının hızlandırırken patentin orijinal adının Management, Replacement and Removal of Explicit Lyrics during Audio Playback olduğu açıklandı. Patentin isminden de anlaşılacağı gibi müzik ya da diğer ses dosyalarındaki küfürlerin tespit edilmesi kaldırılması ya da engellenmesi gibi bir amaç taşıyan bu patent ile birlikte Apple tüm ses dosyalarını hedef alacak.

Daha önce de şiddet ve küfür gibi durumlara karşı önlem alan ve oyunlara bu konuda ciddi kriterler getiren Apple, bunu bir sorumluluk bilinciyle yaparken ses dosyaları üzerinden de yapılacak işlemler sayesinde küçük yaştaki çocukların dahi kullandığı ürünler de herhangi bir olumsuz örneğe rastlanmayacak.

Konu ile ilgili elde edilen bilgilerde küfrün yer aldığı bölümlerde sesin kısılması ya da ilgili bölüme bip sesinin getirilmesi amaçlanıyor. Sesli kitaplar gibi pek çok sesin yer aldığı cihaz ya da uygulamalarda kullanılması beklenen düzenlemenin ne zaman kullanılacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

 

KAYNAK :

Bir önceki yazım olan WhatsApp Şifrelemesi Ne İşe Yarayacak? başlıklı makalemde şifreleme ve whatsapp hakkında bilgiler vermekteyim.

Etiketler: ,
Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim