28
Temmuz
2015
Yorum Yok
Bilgisayar
Bu alana reklam verin

Bilgisayarınızı soğuk tutmanın 3 yolu

Bilgisayarınızı soğuk tutmanın 3 yolu

Bilgisayarınız neredeyse her birisi ısı üreten birçok parçadan meydana gelir. Fakat CPU ya da grafik kartı gibi özel parçalar bazen elinizi yakacak kadar yüksek sıcaklığa ulaşabilir.

Uygun bir şekilde yerleştirilmiş masa üstü bilgisayarlarda ısı kasada oluşur ve birkaç fan yardımı ile soğutulur. Eğer fan sıcak havayı dışarıya atmaya yetemiyorsa bilgisayarınız aşırı sıcaklığa ulaşır ve kendi kendisini kapatır ya da donanıma zarar verir.

Eğer masaüstü ya da laptop bilgisayarınızda ısınma problemi mevcutsa aşağıdaki ücretsiz ya da ucuz ip uçları ile ısınma problemini yok edebilir ve olası bir hasarı engelleyebilirsiniz.

 

Hava akışına izin verin

Bilgisayar hava akışı
Bilgisayarınızın serin kalmasına yardımcı olabilecek başlıca etken pencere ya da kapıları açarak odada hava akışını oluşturmaktır.

Bununla beraber bilgisayarınızın fanı yanda değil altta ise kesinlikle soğutucu altlık kullanmalı ve bilgisayarınızın arkasını hava akışı olacak şekilde boş bırakmalısınız.

 

Bilgisayar kasanızı kapalı tutun

Açık bilgisayar kasası
Bilgisayar kasanızı açık tutarsanız daha serin olur gibi bir şehir efsanesine kesinlikle inanmayın. Her ne kadar açık kasa biraz daha fazla hava akışı anlamına gelse de, her şey tamamen bundan ibaret değildir.

Kasa açık olduğunda toz ve kir soğutucu fana çok daha hızlı yapışır, bu da fanın yavaşlamasına ve soğutma özelliğini hızlıca kaybetmesine neden olur.

Sonuç olarak açık kasa başta faydalı olsa da, kısa sürede bilgisayarınızın daha da fazla ısınmasını sağlar.

 

Bilgisayarınızı temiz tutun

Bilgisayar temizliği
Bilgisayarınızdaki fanlar donanımı soğuk tutmak için mevcut. Fakat klavyeden ya da bir şekilde içeri giren toz, hayvan tüyü, kıl, saç ve hatta masa başında yediğiniz yemek artıkları soğutucu fanı yavaşlatır. Çünkü son derece hafif olan bu maddeler hava akımı ve sarsıntı ile bir şekilde fana ulaşmaktadırlar.

Maalesef bilgisayarınız diz üstü ise kendiniz herhangi bir şekilde temizleyemezsiniz, bunu sadece yetkili servis yapabilir. Fakat masa üstü bilgisayarlarınızın sürgülü kasalarını vidasını açara kolaylıkla çıkartabilir ve önünüze gelen fanı temizleyebilirsiniz.

Not: Etiket ile korunan bilgisayarlarınızı açtığınız taktirde garanti şartlarını ihmal etmiş olursunuz.

Bir önceki yazım olan 2015 yılının en iyi 4 bilgisayar oyunu başlıklı makalemde 2015 bilgisayar oyunları ve en iyi bilgisayar oyunları hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim