4
Ağustos
2015
Yorum Yok
Teknoloji
Bu alana reklam verin

Bot net nedir?

Bot net nedir?


Bilgisayarınız sebebini anlayamadığınız bir nedenden dolayı aniden yavaşlamaya ve hata vermeye mi başladı?
Bilgisayarlarda performans düşüklüğünün birçok nedeni olabilir, fakat bazı durumlarda işlemciniz farklı görevler ile meşgul olduğu için sizin çalışmalarınıza kaynak ayıramaz.
Tabi ki farklı görevlerden kastettiğimiz herhangi bir hacker’ın kontrolünde olan çoklu saldırı bilgisayarları.

Anti virüs programım beni korumuyor mu?

Bot net yazılımları genellikle kandırılan bilgisayar sahibi tarafından manuel olarak yüklenir. Örneğin kullanıcı herhangi bir müzik indirdiğini zannediyorken aslında bilgisayarını bot net saldırılarında kullanabilmesi için bir hacker’a teslim ediyor olabilir.
Kendilerini farklı bir uygulamanın meşru lisansı ile anti virüs uygulamalarına tanıtan bu zararlı yazılımlar güvenlik engellerini rahatlıkla aşabilmekte. Sonuç olarak .exe dosyasını kendi rızanız ile yüklediğiniz için hacker’ın işi daha da kolaylaşmakta.

Bot net ne işe yarar?

Bot net adı verilen zararlı yazılım kısaca bilgisayarınızı hacker’ın ya da siber suçlunun tam kontrolüne açan bir terminaldir. Yazılım sayesinde bilgisayarınız ana makineden talimatlar alarak kumanda edilir ve genellikle internet ağınızı çeşitli sunuculara saldırı yapma amaçlı kullanır.
Ayrıca sizi bot net ağına eklemiş olan hacker’lar bilgisayarınızı farklı online suçlulara satarak üzerinizden siz farkında bile olmadan gelir elde ederler.
Ortalama bir bot net ağı on binlerce bilgisayarı içerisinde barındırabilir ve bu bilgisayarların tümü hacker’ın kontrolüne açıktır.

Bot net saldırılarından nasıl korunabilir / kurtulabilirsiniz?

1. Özel trojen temizleme uygulamaları edinin
Anti virüs uygulamanız virüsleri yakalamada harika olabilir fakat genellikle Truva atı, malware ve rootkit gibi zararlı yazılımların ne olduğunu fark edemez bile.
Bu nedenle bilgisayarınızda daima Malwarebytes ve benzeri yazılımlar bulundurmalı, belli aralıklar ile cihazınızı temizlemelisiniz.

2. İkinci bir malware tarayıcı edinin
Eğer bir doktor iyi olduğunuzu söylüyor fakat hala hasta hissediyorsanız, ikinci bir doktorun görüşlerini almak istersiniz değil mi?
Eğer kolay hedef olmak istemiyorsanız aynı şeyi özel bilgilerinizi barındıran bilgisayarınızda da yapmanız gerekir. En iyisi bile olsa, bir malware programının yakalayamadığını, diğerinin anında bulup yok ettiğini şaşkınlıkla görebilirsiniz.

Bir önceki yazım olan Telefonum çalındı ne yapmalıyım? başlıklı makalemde btk, hırsız ve telefonum çalındı hakkında bilgiler vermekteyim.

Etiketler:
Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim