12
Nisan
2015
Yorum Yok
Wordpress
Bu alana reklam verin

Büyük Boyutlu Veritabanı Yükleme

Büyük boyutlu mysql veritabanlarımızın yedeklerini geri yüklemek için kullanılan programlardan bir tanesi bigdump programıdır (www.ozerov.de/bigdump adresinden dosyayı indirebilirsiniz). Bu konumuzda bigdump programı ile veritabanı yedeğini geri yükleme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

1-) İlk olarak web sitemizin hosting kontrol paneline (Cpanel, Plesk Panel vb) giriş yaparak yeni bir veritabanı ve kullanıcı oluşturuyoruz.

2-) Daha sonra internetten indirdiğimiz bigdump programının sıkıştırılmış halini açıyoruz. Bu işlemden sonra bigdump.php dosyasını açarak Database configuration bölümünde yer alan;

bigdump

$db_name =’  ‘ ; Bölümüne yeni oluşturduğumuz veritabanın ismini tırnakların arasına yazıyoruz.

$db_username =’  ‘ ; Bölümüne yeni oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı ismini tırnakların arasına yazıyoruz.

$db_password =’  ‘ ; Bölümüne yeni oluşturduğumuz veritabanın kullanıcısının şifresini tırnakların arasına yazıyoruz.

Bu alanları doldurduktan sonra dosyamızı kaydediyoruz.

3-) Web sitemizin ftp hesabına Filezilla programı ile bağlanıyoruz ve ana dizinimizde veri adında bir tane klasör oluşturuyoruz (siz istediğiniz isimde klasör oluşturabilirsiniz). Bu klasörün içine sql uzantılı veritabanı yedek dosyamızı ve internetten indirip yeni veritabanı bilgilerini girdiğimiz bigdump.php dosyasını gönderiyoruz.

4-) Bu işlemleri yaptıktan sonra web tarayıcımızı açıp www.websiteismimiz.com/veri/bigdump.phpyazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen sayfadan Start Import yazan yere tıklıyoruz. Bu işlemden sonra veritabanımız yüklenmeye başlayacaktır. Ok mesajını aldığımızda işlemimiz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Not: Bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptıktan sonra oluşturduğumuz veri adındaki klasörümüzü ve içindeki dosyaları silmemiz gerekmektedir.

Kaynak: bilisimzirve

Bir önceki yazım olan WordPress Güvenliğini Artırmanın Yolları başlıklı makalemde Kişisel Güvenlik, WordPress Güvenliği ve WordPress Güvenliğini Artırmanın Yolları hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim