27
Nisan
2014
1 Yorum
Wordpress
Bu alana reklam verin

En iyi WordPress Eklentileri

WordPress, birçok webmaster arkadaşımızın kullandığı ve her geçen gün biraz daha popülerliğini arttıran içerik yönetim sistemidir.

WordPress’in diğer içerik yönetim sistemlerinden daha popüler olması kuşkusuz sağladığı sayısız eklentidir. Bu sayısız WordPress eklentileri sayesinde WordPress’i foruma, e-ticaret sitesine, sosyal ağa hatta birçok sisteme dönüştürebilirsiniz.

Siz değerli webmaster arkadaşlarımıza bu yazımda sitenizi hızlandırmak, WordPress’in işlevselliğini arttırmak, daha çok ziyaretçi çekmek ve WordPress’den elde edebileceğiniz en üst verimi sağlayabilmeniz için en iyi WordPress eklentilerini sizler için araştırdım. 

Eklentileri dört kategoride topladım. İhtiyacınız olan eklentiyi bu kategorilere göre belirleyebilirsiniz.

 

Performans ve Optimizasyon


W3 Total Cache

W3-Total-Cache Eklentisi

W3 Total Cache eklentisi birçok popüler blog tarafından kullanılmaktadır. Bunların arasında Mashable, Yoast gibi bloglarda bulunuyor. W3 Total Cache eklentisi, sitenizi önbelleğe alarak sunucu performansının artmasını sağlar. Bu sayede sitenizin açılış süresi kısalır. W3 Total Cache eklentisi aynı zamanda HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızı küçülterek site performansının artmasına yardımcı olur.

WP Super Cache

WP-Super-Cache Eklentisi

WP Super Cache eklentisi, WP Total Cache eklentisi ile benzer özelliklere sahiptir. Wp Total Cache eklentisi size fazla geliyorsa bu eklentiyi tercih edebilirsiniz. WP Super Cache eklentisi ile kolay bir şekilde sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

 

 


CloudFlare

CloudFlare EklentisiCloudFlare, aslında tam olarak bir eklenti değildir. CloudFlare, ücretsiz bir hizmet olup sitenize gelen bütün spam isteklerini engeller.  CloudFlare, ayrıca sitenizi önbelleğe alır ve gözle görülebilecek şekilde sitenizin hızlanmasını, hızlı açılmasını sağlar. CloudFlare kullanmak istiyorsanız, CloudFlare web sitesine gidip kayıt olun. Ardından gerekli adımları takip edin.  İşlem bitince sitenizin DNS adreslerini CloudFlare’in size verdiği DNS adresleriyle değiştireceksiniz. Sonra sitenizde farkı hissedeceksiniz. ))

 

 

Secure WP

Secure-WP Eklentisi

Secure WP ekentisi, WebSite Defender tarafından hazırlanmıştr. Bu eklenti sayesinde sitenizi güvenlik açıklarına karşı test edebilirsiniz. Ayrıca sadece birkaç adımda daha da güçlü hale getirebilirsiniz.

 

 

 

 


WP DB-Backup

WP-DB-Backup Eklentisi

WP DB-Backup eklentisi, sitenizin yedeğini almak için geliştirilmiştir. Kendiminde kullandığı bu eklenti sayesinde zamanlanmış yedekleme yapabilirsiniz. Olası durumlarda veri kaybı yaşamak istiyorsanız bu eklentiyi öneririm.

 

 

 

Wassup

Wordpress Wassup Eklentisi

Wassup eklentisi ile sitenizdeki kullanıcıların neler yaptıklarını, hangi sayfaları gezdiklerini, hangi konuyu okuduklarını görebilirsiniz ve takip edebilirsiniz. Ayrıca yıllık/aylık/günlük/saatlik bazda kullanıcı istatistiklerini anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.  Kullanıcı verilerini de depolayabildiğiniz bu eklenti ile verileri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Broken Link Checker
Broken-Link-Checker EklentisiBroken Link Checker eklentisi sayesinde sitenizdeki linkleri görüntüleyebilir ve çalışmayan, kırılmış linkleri kolayca bulabilirsiniz. Eğer isterseniz bu eklenti sitenizdeki kırık linkleri size bulup mail adresinize gönderiyor. (: Ayrıca bu eklenti sayesinde kırık linkleri arama motorlarına engelleyebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarının gözündeki itibarınız düşmez.

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)


All-In-One SEO
All-In-One-SEO EklentisiAll-In-One SEO eklentisi sanırım hepimizin de kullandığı en popüler WordPress eklentisi. (: Bu eklenti sayesinde kolay bir şekilde arama motoru optimizasyonu (SEO) yapabilmeniz mümkün.

 


Google XML Sitemaps

Google-XML-Sitemaps EklentisiGoogle XML Sitemaps eklentisi, sitenize içerik girdiğiniz zaman bunu otomatik olarak Google’a göndermeniz için site haritası oluşturmaya yarar. Eğer sitenizin doğru ve hızlı bir şekilde indekslenmesini istiyorsanız bu eklenti WordPress için temel araçlardan biridir.


SEO Friendly Images

SEO-Friendly-Images EklentisiSEO Friendly Images eklentisi, sitenizde kullanacağınız görsellere ALT ve TITLE meta etiketleri ekleyerek arama motorlarının görsel bölümlerinde üst sıralara çıkmanızı sağlar. Zaten bildiğiniz üzere birçok arama motoru görsel arama seçeneği de sunuyor.

 

Yorum ve Sosyal Medya


Digg Digg

Digg-Digg EklentisiDigg Digg eklentisi, herkes tarafından bilinen bütün popüler sosyal ağ sitelerini destekler. Bu eklenti sayesinde sitenize Mashable’daki gibi kayan paylaş butonları ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 


Akismet

Akismet EklentisiAkismet eklentisi, WordPress kurulumuyla birlikte gelmektedir. Eğer daha önce kullanmadıysanız vakit kaybetmeden kullanmanızı öneririm. Çünkü bloglara çok sayıda spam yorum geliyor.  Akismet eklentisi bu spam yorumları engellemede oldukça güçlü bir eklenti.

 

 

 


Simple Facebook Connect

Simple-Facebook-Connect EklentisiSimple Facebook Connect eklentisi ile adından da anlaşılabielceği gibi kolay bir şekilde sitenizi Facebook sayfanızla bağlayabilirsiniz. Facebook sayfanızı, sitenize entegre edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Yararlı Eklentiler

 

Yet Another Related Post Plugin
Yet-Another-Related-Post-EklentisiYet Another Related Post eklentisi, web sitenizde bir konu yayınladığınız zaman sitenizdeki o konuyla ilgili yazıları gösteren çok kullanışlı bir eklentidir.

 

 


GD Star Ratings
GD-Star-Ratings EklentisiGD Star Ratings eklentisi, oldukça gelişmiş bir oylama eklentisidir. Bu eklenti hem yazılarınızı hem de yorumları oylama seçeneği sunuyor. Oylamaları ister yıldızlarla yapıyorsunuz ister beğendim ve beğenmedim anlamına gelen el işaretleriyle yapabilirsiniz.

 


WP Touch
WP-Touch EklentisiWP Touch eklentisi sitenizin mobil sürümünü oluşturur. Bu sayede cep telefonu, tablet bilgisayar gibi mobil cihaz kullanan kullanıcılar sitenizde kolayca gezinebilir.

 

 

 

 

 

 


WP PageNavi
WP-PageNavi EklentisiWP PageNavi eklentisi WordPress için önemli ve olmazsa olmaz eklentilerden biridir. Bu eklenti sayesinde sitenizdeki sayfaları istediğiniz şekilde numaralandırabilirsiniz.

 

 


NextGen Gallery
NextGen-Gallery EklentisiNextGen Gallery eklentisi siteniz için fotoğraf galerisi oluşturmak istiyorsanız önemli bir eklentidir. Bu eklentisi sayesinde birçok resimi kolay bir şekilde tek bir sayfada toplayabilirsiniz. 

Ayrıca bu NextGen Gallery eklentisi için farklı eklentiler indirerek eklentinin fonksiyonelliğini daha da geliştirebilirsiniz.

 

 


WP e-Commerce
WP-e-Commerce EklentisiWP e-Commerce eklentisi, yazının en başında söylediğim gibi WordPress’i e-ticaret sitesi olarak kullanmanızı sağlayan önemli bir eklentidir. Sitenizi bu eklenti sayesinde çok kullanışlı bir e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz.

 

 


WP Smush.it
WP-Smush! EklentisiWP Smush.it eklentisi Yahoo’nun Smush.it servisini kullanan bir eklentidir. Bu eklenti resimlerinizin boyutunu kalitelerini düşürmeden %10 ile %50 arasında küçültmenizi sağlar. 
Eğer siteniz açılırken görseller yavaş yükleniyorsa bu eklenti tam size göre.


Evet arkadaşlar sizler için derlediğim en iyi WordPress eklentileri bunlar. Hepsi birbirinden kullanışlı olan bu eklentiler umarım işinize yarar. Hoşçakalın.

Bir önceki yazım olan Microsoft ve Nokia evliliği resmileşti başlıklı makalemde microsoft ve nokia hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

 • asim
  Şub 25, 2016 / Saat: 02:21

  hepsi birbirinden güzel eklentiler. güncel olanları eklenirse sevinirim

 • İçerik, yazı ara
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Twitter'da Takip Edin !
 • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
 • Google Plus Profilim