Facebook Kullanıcıları Tehdit Altında!

tarafından
12
Facebook Kullanıcıları Tehdit Altında!
REKLAM ALANI

Kaspersky programları ile birlikte kullanıcıların bilgisayarları ve telefonlardaki güvenliğini sağlamaya çalışırken aynı zamanda sektörüyle ilgili çeşitli araştırmalar yaparak farklı raporlar hazırlayarak kullanıcıların bu konularda bilgilendirilmesini amaçlıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde yapılan bir raporlamada Brezilya, Polonya, Peru, Kolombiya, Meksika, Ekvator, Yunanistan, Portekiz, Tunus, Venezuela, Almanya ve İsrail gibi ülkelerdeki pek çok kullanıcının tehdit altında olduğunun tespit edildiği belirtildi. Şu an için yeni keşfedilen bir virüs türünün ilk etapta 10 bin hesabı etkilediği belirtilirken, bu rakamın kısa sürede artabileceği açıklandı.

Özellikle Facebook hesaplarının ele geçirilmesi, yorumlarda etiketleme yöntemi ile tüm arkadaş listesinin etiketlenmesi milyonlarca kişiye kısa süre içerisinde ulaşılmasını sağlarken bu konu ile ilgili yapılan açıklamalarda 48 saatlik süre içerisinde milyonlarca kişinin bu durumdan etkilenebileceği belirtildi. Facebook kullanıcılarına yönelik geliştirilen virüsün ilk olarak kişilerin bilgisayarlarına yüklendiği ve özellikle tarayıcı eklentisi olarak bilgisayarda yer aldığı belirtirken bu işlemlerin ardından Facebook hesap bilgilerinin kolay bir şekilde ele alındığı ve ardından bilgisayarda yer alan virüs tarafından Facebook hesabı üzerinden çeşitli paylaşımların yapılmaya başlandığı ifade edildi.

Aynı zamanda Android ve iOS platformlarına yönelik de virüsün farklı şekillerde hazırlanarak kullanıcıların tehdit altına alındığı belirtildi. Facebook hesabı yazılım tarafından alınan bir kişinin tüm güvenlik önlemleri ve gizlilik ayarları değiştirilirken böylelikle tüm Facebook arkadaş listesine ve işlemlere karşı güvenlik tamamen kaldırılıyor.

Bir önceki yazım olan Google Play’den Yeni Servis başlıklı makalemde google play hakkında bilgiler vermekteyim.

REKLAM ALANI