22
Temmuz
2016
Yorum Yok
İnternet
Bu alana reklam verin

Firefox’un Flash Desteğini Ne Zaman Kesecek?

Adobe tarafından geliştirilen Flash Player artık eskisi gibi rağbet görmüyor. Performans açısından çok daha iyileştirilmenin yapıldığı ve daha hızlı bir çözümün sunulduğu HTML5 Flash’tan daha fazla ilgi görmeye başlarken pek çok internet sitesinde de Flash yerine artık HTML5 kullanılmaya başlandı. Bu değişiklik ile birlikte artık pek çok tarayıcıda Flash desteğini durdurma kararı aldı.

2017’de Kullanılmayacak

Flash desteğini durdurma kararı alan tarayıcılardan bir tanesi Firefox olurken yapılan son açıklamada Flash desteğinin ne zaman sona ereceği açık bir şekilde dile getirildi. Flash desteği ile ilgili yapılan açıklamada 2017 yılı itibariyle artık bu özelliğin tarayıcıda çalışmayacağı ve bu nedenle kullanıcıların Flash alt yapısı ile hazırlanan videolar ve içeriğe Firefox ile ulaşamayacağı belirtildi. Yapılan açıklama ile birlikte dünya genelindeki dönüşümün oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşeceği de görülürken kullanıcılar kısa süre içerisinde web Flash içeriklerinden kurtulacak ve artık daha çok HTML5 altyapısını kullanan web siteleri görülmeye başlanacak.

Böyle bir gelişmenin yaşanmasındaki en önemli nedenlerden bir tanesi de performanstan ziyade sürekli Flash çökmelerinin yaşanması ve aynı zamanda sistemde ciddi bir güvenlik açıklarının da bulunması. Bu bakımdan alternatifler üzerinde son dönemlerde durulurken HTML5 bu konuda ciddi bir atılım gerçekleştirmiş durumda.

Bir önceki yazım olan Chrome Uygulama Başlatıcı Kaldırıldı başlıklı makalemde Chrome ve Chrome Uygulama Başlatıcı hakkında bilgiler vermekteyim.

Etiketler: ,
Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim