28
Nisan
2014
Yorum Yok
Wordpress
Bu alana reklam verin

Google Aramalarda Yazar Resmi Gösterme

Google Rich Snippets sayesinde Google aramalarında yazar resmi göstermeniz mümkündür. Bu işlem için gereken yalnızca bir Google Plus hesabı. Sonrasında arama sonuçlarında yazar resmini göstererek sitenizin diğer sitelere göre daha çok dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

Google Aramalarda Yazar Resmi Gösterme

Yukarıda da örneğini gördüğünüz gibi, Google Plus profilimin ilişkilendirildiği arama sonucu diğerine göre daha çok dikkat çekmekte. Ve Google yazarlık doğrulaması yaptığınızda, Google sitenizde bulunan içeriklerin otomatikleştirilmiş yazılımlar tarafından yazılmadığı kanısına varır. Bundan dolayı Google Plus hesabınızı siteniz ile ilişkilendirmeniz büyük önem taşır.

Google Yazarlık Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google yazarlık doğrulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle Google Authorship sayfasına bu adresten ulaşın. Sonrasında alan adınız üzerinde bulunan mail adresini girip “Sahiplik için kaydolun.” butonuna basın.

Google Yazarlık Doğrulama

Daha sonra gelen doğrulama mailindeki bağlantıya tıklayarak sahipliliği onaylayın. Sonrasında Google Plus Profil sayfanızda “Katkıda bulunduğu siteler” bölümünde aşağıda gösterildiği gibi kendi sitenizin bilgilerini girip onaylayın.

katkidabulunan

 

Bu işlemi yaptıktan sonra sitemize gerekli kodu eklemeye başlayabiliriz. Öncelikle Google Plus profilinize gidip profil URL’nizi veya kullanıcı adınızı tamamen kopyalayın.

Eğer Kullanıcı adınızı değiştirmişseniz aşağıdaki gibi çıkacaktır.

plusadres

Değiştirmediyseniz bunun gibi çıkacaktır.

plusadres2

 

 

Eğer WordPress kullanıyor iseniz yönetici paneline gelip sırasıyla, Görünüm>Düzenleyici>header.php dosyasını açıp, burada <head> kodundan önce,

Eğer başka bir sistem kullanıyorsanız FTP aracılığıyla header.php dosyasını(veya index.php) açıp <head> kodundan önce aşağıdaki kodu yerleştiriniz.  Kodu yerleştirirken kendi Google Plus URL’nizi eklemeyi unutmayınız.

<link rel="author" href="https://plus.google.com/+MehmetYavuzatmaca/posts"/>

Yaptığımız bu işlemlerin ardından yazarlığınızı doğrulamış olacaksınız bunu teyit etmek için Google’ın Yapısal Veri Test aracını kullanmalısınız. Yapısal Veri Test aracına bu adresten ulaşabilirsiniz. URL bölümüne sitenizin adresini girip “Önizleme” butonuna bastığınız takdirde eğer Google Plus hesabınızda bulunan resim görünüyor ise yazarlık doğrulamasını sorunsuz bir şekilde yapılandırdınız demektir.

yapisalveri

Siteniz yeniden indexlendiğinde artık içeriklerinizde yazar resmi çıkacaktır. Eğer sitenizin son indexinde halen resim gözükmüyorsa 3-5 gün bekleyin mutlaka çıkacaktır. Aynı şey benimde başıma gelmişti.

Artık yazdığınız yazılarda o yakışıklı profil resimleriniz gözükecek ve google aramalarında çıkan yazınıza değişik bir stil ekleyecektir.  🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Bir önceki yazım olan WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı makalemde kalıcı bağlantı, kalıcı bağlantı ayarları ve kalıcı bağlantı ayarları wordpress hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim