27
Aralık
2014
Yorum Yok
Güncel
Bu alana reklam verin

Hani Dargeçitli çocuklar dağa çıkmıştı?

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, 1995 yılında gözaltına alınarak öldürülen yedi yurttaş ve bir uzman çavuşun kaybedilmesine ilişkin, aralarında dönemin Komando Tabur Komutanı Hurşit İlmen ve İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire’nin de olduğu beş subaya taammüden cinayet iddiasıyla dava açıldı. İddianamede yer verilen Jandarma ve Emniyet’e ait yazılarda, kayıpların PKK ’ya katıldıklarına veya o tarihte iki öğretmenin öldürülmesi olayına karıştıklarına dair bir belge ve bilginin olmadığı itiraf edildi. Çocuklardan Abdurrahman Olcay ve Abdurrahman Coşkun’un da öldürüldükten sonra haklarında “örgüte yardım ve yataklık” suçundan takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

Hazırlanan iddianameye göre kaybedilen sekiz kişiden sadece ikisine, Abdurrahman Coşkun ve Abdurrahman Olcay’aresmi gözaltı işlemi yapıldığı ortaya çıktı. İki gencin PKK’ya yardım ve yataklık ile örgüt propagandasını yaptıkları iddialarıyla 8 Kasım 1995’te gözaltına alındığı ve bir gün sonra Mardin İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda sorgulandıkları, 14 Kasım’da çıkarıldıkları Mardin Adliyesi’nde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları belirlendi. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17 Kasım 1995’te “örgüte yardım yataklık” iddiasıyla soruşturma açtığı ve dosyanın Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği anlaşıldı. Diyarbakır DGM’nin de takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.

BABASINI PKK ÖLDÜRMÜŞ

Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan gönderilen yazıda; Coşkun’un ve Olcay’ın 13 Kasım 1995’te alınan ifadeleri de gün yüzüne çıktı. Buna göre Coşkun, Safa Mahallesinde ikamet ettiğini, liseli olduğunu, babası Ali Doğan’ın 1990’da PKK tarafından öldürüldüğünü, örgütle hiçbir bağlantısının bulunmadığını, örgütten kimseyi tanımadığını söyledi. Aynı gün dinlenen Olcay da Safa Mahallesi’nde oturduğunu, Dargeçit Lisesi 2. sınıf öğrencisi olduğunu, ailesinin 1994’te Van’a yerleştiğini, aynı yıl içerisinde evlendiğini, örgütle hiçbir bağlantısının bulunmadığını söyledi.

İki gencin kaybedilmesi sonrasında ailelere, “çocuklarının dağa çıkıp PKK’ya katıldıkları” söylenmişti. Ne var ki Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bu iki gencin cesedi, 12 Haziran 2013’te Kızıltepe ilçesi Aysun köyündeki su kuyusunda bulundu. Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı inceleme sonunda cesetlerin iki gence ait olduğu tespit edildi. Gençlerin cesetlerinin üzerinde askeri kamuflaj elbiseleri vardı.

NEZARETHANE KAYITLARI KAYIPMIŞ

Yine iddianamede yer verilen, jandarma ve emniyet tarafından gönderilmiş evraklarda, “Dağa çıktı” iddiasının çöktüğü ortaya çıktı. Dargeçit İlçe Emniyet Amirliği görevlileri tarafından düzenlenen 14 Temmuz 2011 tarihli yazıda; kayıpların örgütün dağ kadrosuna katıldıklarına dair bir belge bulunmadığı ve öğretmenlerin şehit edilmesi olayına karıştıklarına dair bilgi ve belge bulunmadığı ifade edildi. Ancak Mardin İl Jandarma Komutanlığı’nın gönderdiği 10 Temmuz 2014 tarihli yazıda, Coşkun ve Olcay’ın 10 Kasım 1995’te il merkezinde bulunan Artuklu İlçe Jandarma Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı nezarethanesine alındıkları,14 Kasım 1995’te Cumhuriyet Savcılığına sevk edilerek buradan serbest bırakıldıkları, adliyeye sevklerinde görev alan personelin kim olduğuna ilişkin herhangi bir belge ve bilgiye rastlanmadığı belirtildi. Ayrıca 2008 yılı öncesine ait nezarethane defterlerinin olmadığı, hem yedi kişinin, hem de Bilal Batırır’ın PKK’ya katıldıklarına dair bir rapor ve bilginin olmadığı belirtildi.

Mardin İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, o tarihte ailelere “Oğlunuz dağa çıktı” denildiğini belirterek, “ Biz cenazeleri Kızıltepe’de eski okulun fosoptik çukurunda bulduk. Bu iki cenazenin yanı sıra bir cenaze daha bulduk. Hatta 1996 yılında orada bir tane daha ceset çıkmıştı. Coşkun ve Olcay’ın üzerinde askeri kamuflaj vardı. Muhtemelen bunları tanınmamaları için Dargeçit’ten Mardin’e götürüyorlar. Asker sanılmaları için askeri kamuflaj giydiriyorlar. Cesetleri bulduğumuz nokta, JİTEM’in seçtiği yerlerdir” diyor.

 

 

Bir önceki yazım olan Kobani düşerse... başlıklı makalemde kobane, kobani ve kobani katliamı hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim