3
Ağustos
2015
Yorum Yok
Teknoloji
Bu alana reklam verin

iPhone cihazınız çalındığında yapmanız gereken 10 şey

iPhone cihazınız çalındığında yapmanız gereken 10 şey


Talihsiz bir olay sonucu iPhone marka cep telefonunuz çalındığında içiniz birden onlarca karışık duyguyla dolar. Öfke, endişe ve şaşkınlık bir anda etrafınızı sarar.
Fakat çok daha kötü olaylara sebep olmaması için bu doğal ama tehlikeli olan duyguları aklınızdan hemen çıkartmalısınız. Çünkü yapmanız gereken birçok önemli işlem bulunmaktadır.
Her ne kadar aşağıda belirtilen ve ayrıntılarıyla açıklanan yöntemler akıllı cep telefonunuzu geri alacağınızı garanti etmese de birçok durumda faydalıdır, hiç değilse daha kötü durumlardan kendinizi koruyabilmiş olursunuz.

İlk olarak karakola gidin

Telefon ya da tablet gibi benzeri elektronik cihazınız çalındığında direkt olarak hiç vakit kaybetmeden polise başvurmalı ve tutanak tutturmalısınız.
Polis kısa sürede telefonunuza ulaşma imkanına sahip olmayabilir, zaten telefonunuzun bulunma ihtimalinin de çok düşük olduğunu kendileri de söyleyeceklerdir, fakat çalıntı bildiriminde bulunmak sizin telefonunuz ile işlenebilecek potansiyel suçlardan aklanmanız anlamına gelir. Ayrıca sigorta şirketleri de çalıntı telefonlarda polis tutanaklarını şart koşmaktalar.
Bu aşamada polise telefonunuzun IMEI ve cep numarası, çizik ya da çatlak ekran gibi spesifik ayırt edici özelliklerini ve çalındığı yeri tarif etmeyi unutmayın.

İş vereninizi bilgilendirin

Eğer iPhone marka akıllı cep telefonunuz çalıştığınız firma tarafından size işinizde kullanabilmeniz için verildiyse polisin ardından anında iş vereninize bildirmeniz gerekir.
Hatta çalıştığınız firmaya polisten önce haber vermek işinize bile yarayabilir çünkü şirket IT departmanına sahipse ve cihaz hala kapatılmamışsa GPS gibi özellikler yardımıyla uzman bir kişi tarafından yeri tespit edilebilir.
Telefonunuz IT birimi tarafından bulunamasa bile kurumsal bir firmada çalışıyorsanız mutlaka yöneticinizden uymanız gereken şirket içi prosedürler hakkında bilgi almalsınız.

Tüm şifrelerinizi değiştirin

Günlük kullanımınızda mail, anlık chat uygulamaları ya da sosyal hesaplar kullanıcı adı ve şifrenizi çerez olarak kaydeder. Bu da hırsıza daha fazla veri hırsızlığı için açık kapı bırakır.
Örneğin özel maillerinizi okuyabilir ya da sizin adınıza mail gönderebilir ve cep bankacılığı kullanıyorsanız banka hesaplarınıza erişebilir.
Bu nedenle iTunes da dahil hiçbir şifrenizi eskisi gibi bırakmamalısınız. Çünkü bu daha fazla finansal hasara yol açar.

Apple Pay hesabınızdan kredi kartı bilgilerinizi kaldırın

Eğer Apple tarafından resmi olarak sunulan kablosuz ödeme servisini kullanıyorsanız iCloud hesabınızdan yardım alarak her çeşit kredi ya da banka kartını Apple Pay hesabınızdan kaldırmak isteyebilirsiniz.
Aslına bakarsanız Apple Pay en güvenli ödeme yöntemlerinden birisidir, telefon parmak izinizi okumadan ödemeyi gerçekleştirmez ve hırsızın da hesabınıza erişebilmesi son derece düşük bir ihtimaldir.
Fakat yine de tüm kart bilgilerinizi kolayca silin ve finansal hayatınızın hırsızın cebinde olmasının huzursuzluğunu yaşamayın.

Telefonu izleyin

Çalınan iPhone marka akıllı telefonları uzaktan izlemenin birkaç yolu vardır. Bunlardan bir tanesi Apple tarafından tamamen ücretsiz olarak Find My iPhone adı altında sunulur, App Store üzerinde de yüzlerce üçüncü taraf uygulama bulabilirsiniz ve tüm bu uygulamalar cihazınızın GPS özelliğini kullanarak bölgesel olarak yerini tespit etmeyi sağlar.
Belki de cep telefonunuzu geri alabilmenizi sağlayacak en önemli adım bu olabilir.

Durumu hizmet sağlayıcınıza bildirin

Her ne kadar çok acil olmasa da telefonunuzun, dolayısıyla da hattınızın çalındığını Turkcell, Vodafone ya da Avea gibi servis sağlayıcılara bildirmeniz gerekir. Böylelikle adınıza kayıt edilmiş olan hat anında iptal edilir ve hırsız faturalı ya da kontörlü hattınızdan farklı kişileri arayarak sizi daha fazla maddi zarara sokamaz.
Ayrıca resmi olarak sorumlu olduğunuz hattınızdan suç işlendiğinde de kolayca suçsuzluğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Önemli Not: Telefon hattınızı kapattırmadan önce kesinlikle Find My iPhone ya da benzeri uygulamalar yardımıyla yerini tespit etmeli ve polise bildirmelisiniz. Aksi taktirde telefonunuza GPS ile ulaşabilmeniz asla mümkün olmaz.

Kendiniz halletmeye çalışmayın ve polis yardımı alın

Eğer herhangi bir şekilde Find My iPhone gibi uygulamalar yardımıyla telefonunuzun yerini tespit edebildiyseniz asla o konuma kendiniz gitmemelisiniz. Telefonunuzu çalmış olan kişinin evine gitmek açık olarak daha fazla belaya davetiye çıkarmak demektir.
Bunun yerine işlem yapmış olduğunuz polis departmanıyla iletişime geçin ve elde ettiğiniz yeni konum ve benzeri bilgileri paylaşarak adrese kendilerinin gitmesini sağlayın. Unutmayın ki polis ne kadar fazla bilgiye sahipse telefonunuzu geri almanız da o kadar kolay olacaktır.

Tüm verileri silin ve telefonu kilitleyin

Eğer telefonunuzu hala geri alamadıysanız ya da normalden çok daha fazla uzun sürdüyse telefonun içerisinde yer alan tüm verileri silmek faydalı olabilir. Bu işlemi iCloud hesabınız ya da daha önceden yüklemiş olduğunuz herhangi bir telefon takip uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz.
Verileri silmek her ne kadar hırsızın telefonu kullanmasını önleyemese de hiç değilse fotoğraf, görsel ya da rehber gibi kişisel bilgilerinize erişim sağlayamazlar.
Alternatif olarak iCloud hesabınız ile internet üzerinden telefonunuza erişim şifresi de koyabilir ve telefonu tamamen kilitleyebilirsiniz. Bu sayede telefon verilerini de silmenize gerek kalmaz.
Eğer telefonunuz kurumsal şirketiniz tarafından verilmiş ise IT departmanı da bu işlemi kolayca gerçekleştirebilir. Seçenekleriniz için onlarla iletişime geçin.

Eğer varsa sigorta şirketinize haber verin

Eğer iPhone cihazınızı korumak için üçüncü taraf bir sigorta şirketi ile anlaşmanız var ise ve anlaşmanız hırsızlık durumlarını da kapsıyorsa sigorta şirketine acilen haber vermeli ve tutanak tutturmalısınız.
Sigorta firmasına elinizdeki polis tutanakları ile birlikte gitmek son derece gereklidir. Telefonunuzun çalındığı firma tarafından onaylandıktan sonra polisin telefonu bulabilmesi için bir müddet beklerler ve bu mümkün olmadığında aynı model yeni telefon ile mevcut zararınızı karşılarlar.
Eğer telefon şirket tarafından sağlandı ise bu işlemi genellikle şirket avukatları ya da muhasebesi gerçekleştirir.

Çevrenizdeki kişilere haber verin

Eğer iPhone marka akıllı cep telefonunuz çalındı ise ve GPS yardımıyla yerini tespit edemiyorsanız ya da telefonu kilitleyemiyor ve verileri silemiyorsanız muhtemelen kendi başınıza telefonun yerini asla bulamayacak ve geri alamayacaksınız.
Artık yapmanız gereken tek şey polisin izlediği süreci takip etmek ve onlardan haber beklemek.
Bu zaman dilimi içerisinde adres defterinizde ve mail adresinizde kayıtlı olan kişilere tek tek ulaşmalı ya da toplu mail göndererek hırsızlık durumundan haberdar etmelisiniz. Bu sayede önemli bir durum olduğunda size nasıl cep numaranızdan ulaşamayacaklarını bilebilirler.

Önemli NOT:
Telefonunuzu geri alabilmek için yukarıda açıklanan hiçbir adımı atlamamalı ve hemen polise gittikten sonra hepsini uygulamalısınız. Unutmayın ki hırsız telefonu çaldıktan sonra içerisinden hattı çıkartıp atabilir. Bu da GPS aracılığıyla telefonun yerini tespit etmenizi imkansız bir hale sokar.
Birçok durumda polis de cep telefonunuzu asla bulamayabilir, bu nedenle hırsızlığa karşı önleminizi önceden almalı, özel uzaktan kilitleme uygulamaları ile telefonunuzu internetten kontrole açık bir hale getirmelisiniz. Bu sayede hırsız telefonu kendisi açamadığı gibi farklı kişilere de kesinlikle satamaz.
Ayrıca düzenli olarak rehberinizi ve diğer özel bilgilerinizi harici bir diske yedeklemek son derece faydalıdır. Bu işlem sadece çalınmalarda değil, kırılma ve suya düşme gibi durumlarda da hayat kurtarıcı olabilir.

Bir önceki yazım olan Bot net nedir? başlıklı makalemde bot net nedir hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim