Sürücüsüz Minibüsler Yollara Çıkacak!

tarafından
8
Sürücüsüz Minibüsler Yollara Çıkacak!
REKLAM ALANI

Geleceğin araçlarının elektrikli ve sürücüsüz olacağı yönünde artık genel bir kanı bulunurken bu konuda en önemli çalışmalar Tesla’dan geldi. Google gibi pek çok markanın da benzer çalışmalar yaptığı bilinirken, son gelişmeler otomobilleri de geçmeyi başardı. Elektrikli ve sürücüsüz minibüslerin yolcu taşımacılığında kullanılması amacıyla ilk adımlar atılırken, bu konuda önemli gelişmeler yaşanıyor.

Sürücüsüz Minibüsler Yolda!

IBM ile Local Motors arasında kurulan ortaklık ile birlikte elektrikli ve sürücüsüz araçlar alanında çıta oldukça yükseltilmiş durumda. Olli isimli minibüs ile ilgili geçtiğimiz günlerde tanıtım yapılırken, aracın hem elektrikli olduğu hem de elektrikli bir motor ile çalışarak çevreci olduğu belirtildi.

IBM’den Yazılım Desteği!

Ortaklıkta IBM özelikle yazılım anlamında destek verirken, araçta 30 farklı sensör ile takibin yapıldığı açıklandı. Rota bilgilerinin sistemde yüklü olması ile birlikte rota konusunda sorun yaşamadan dolabilen minibüs yolcu indirme ve bindirme işlemlerinde de yine kameralar takibi ile güvenli bir şekikde ulaşımı sağlayabilyior. Minibüste IBM tarafından geliştirilen Watson yazılımının kullanıldığı belirtilirken, mobil uygulama ile yönetilebilen araç, koordinat bilgileri gönderilen noktaya gidiyor ve istenilen noktaya kişileri bırakabiliyor. Bu bakımdan taksi gibi çalışma özelliği de bulunan minibüs, önümüzdeki yıllarda görevde olacak. Minibüs ile ilgili şu anda test çalışmalarının yapılacağı ve ardından geliştirmeler ile çalışmaların süreceği açıklandı.

Bir önceki yazım olan Elektrikli Araba ile Hız Rekoru Kırıldı! başlıklı makalemde Elektrikli Araba ve Elektrikli Otomobil hakkında bilgiler vermekteyim.

REKLAM ALANI