27
Temmuz
2015
Yorum Yok
İnternet
Bu alana reklam verin

Web site performansınızı arttıracak 5 öneri

Web site performansınızı arttıracak 5 öneri

Web site performansı genellikle göz ardı edilen fakat kullanıcı deneyimi ve SEO açısından son derece önemli bir veridir.
Örneğin günümüzde birçok kullanıcı mobil ya da düşük bağlantı hızına sahip internet kullanmaktadır. Eğer bu ziyaretçilerinizi düşünmez ve site performansınızı optimize etmezseniz sadece trafik değil, aynı zamanda reklam ya da satış gelirini de kaybedersiniz.

 

Optimizasyon araçları

optimizasyon araçları
Web site performansınızı arttırabilmek için ilk olarak sitenizin hangi durumda olduğunu bilmeniz gerekir.
İşte web site performansınızı değerlendirebileceğiniz bazı online ve ücretsiz araçlar:
1. tools.pingdom.com: Bu araç sayesinde web sitenizin açılma hızını öğrenebilir ve görsel, CSS ya da javascript gibi düzeltilmesi gereken dosyaları belirleyebilirsiniz.
2. webpagetest.org: Web Page Test sitenizi hızlandırabilmeniz için bazı öneriler sunar. Problemlerinizi belirledikten sonra adımları tek tek uygulayabilirsiniz.
Eğer yukarıdaki araçlar ile site performans değerinizi belirlediyseniz şimdi performans geliştirmelerini uygulayabilirsiniz.

 

Yüksek boyutlu görseller

Görsel boyutu
Sitenizdeki herhangi bir sayfanın MB cinsinden değeri en fazla 2 MB olmalıdır. Eğer site boyutunuz daha büyükse çok yüksek ihtimal görseller yüzündendir.
Eğer web siteniz WordPress ile yönetiliyorsa çeşitli görsel küçültme araçları ve cache uygulamaları kullanmanız şarttır.
Fakat Blogger ya da HTML bir web sayfanız var ise mecburen görselleri Photoshop ya da benzeri uygulamalar ile manuel olarak küçültmeniz gerekir.

 

Fontlar

Web fontları
Çeşitli web yazı stilleri ile sayfanıza harika görünümler kazandırabilirsiniz. Fakat alışılmışın dışına çıktıkça fontlar yüzünden web sitenizin yüklenme hızı da yavaşlayacaktır.
Çünkü sitenizde kullandığınız her yeni font, serverdan ziyaretçinizin tarayıcısına yüklenen yeni bir dosya anlamına gelir.
En iyi performans için sadece bir tane font tipi kullanmalı ve yüksek boyutlu fontlardan kaçınmalısınız.

 

Hosting hızı

Hosting hızı
Site içi elementler sayfa performansınızı etkileyen tek faktör değildir. Web hosting sunucunuz da büyük etkiye sahiptir.
Yukarıda belirtilen araçlar ile web hostinginizde sorun olup olmadığını tespit edebilir, çok düşük ek ücretler ile daha hızlı ve güvenli bir hostinge geçebilirsiniz.

 

Animasyonlar

web hosting hızı
Carousel ve benzeri web (CSS, JS) animasyonları web hızınızın düşmesinin başlıca sebebi olabilir. Her ne kadar sitenizi açanlara şaşkınlık yaşatsa da, artan beğeni ile indirilen dosya da çoğalmaktadır. Bu nedenle olabildiğince statik web sayfaları tercih etmeniz önerilir.

Bir önceki yazım olan Demonoid ve TurkTorrent Davetiye Kodları başlıklı makalemde demonoid davetiye kodları, demonoid davetiye kodu ve demonoid davetiye kodu paylaşan hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim