6
Ağustos
2014
1 Yorum
Bilgisayar
Bu alana reklam verin

Windows 9 hakkında her şey

Windows 8′in pek başarılı olamadığını söylersek çok da yanılmış olmayız. Microsoft’un Windows 8 ile mobil ve masaüstü deneyimini birleştirme yönündeki gerekli denemesi, yeterince iyi bir şekilde yönetilmeyerek yeni kullanıcıları kaçıran radikal bir değişime dönüştü. Akıllı telefon ve tablet satışlarının da PC satışlarını geçmesiyle birlikte Windows 8, Microsoft’un hanesine kara bir leke olarak yazıldı. Bu da kısa zaman içerisinde yeni bir Windows’un geleceğinin sinyallerini verdi. Windows 8.2 gelmeyeceğini düşünerek, yeni sürümün Windows 9 olmasını bekliyoruz ki buna dair de çok sayıda dedikodu dönmeye başladı.

Biz de Windows 9′un çıkış tarihinden fiyatına, sızan görsellerine kadar şimdiye kadar internette bulunan tüm bilgileri tek bir rehber altında derledik.

Yepyeni başlat menüsü

Windows 8′in belki de en çok eleştirilen yanlarından birisi, başlat menüsünün ortadan kalkarak yeni bir Başlat ekranını karşımıza çıkarmasıydı. Yıllardır alıştığımız Başlat menüsünün yerine bu yeni ekranın gelmesi, birçok kullanıcıyı rahatsız eden bir değişim oldu. Microsoft da bu eleştirilerden gerekeni çıkarmış ve şimdilik Treshold kod adıyla anılan yeni Windows sürümü için eskisini andıran farklı bir Başlat menüsü tasarlamış. Myce.com ve Neowin tarafından sızdırılan görsellerde, yeni başlat menüsü görülebiliyor. Windows 8.1 Pro olarak görülen bu ekran görüntüsünün, Windows 9′a ait olduğunaysa neredeyse eminiz. Çünkü söylenenleri neredeyse yansıtan bir Başlat menüsü karşımıza çıkıyor.

Yeni Başlat menüsünün sol tarafında, alışık olduğumuz eski menü gibi programlar ve klasörler görünüyor. Bu sol tarafın en üstünde ise Son kullanılan üç program gösteriliyor. En alttaki Tüm uygulamalar kısmından, hem masaüstü, hem de Windows 8 ile karşımıza çıkan Metro uygulamalarına erişim sağlanabiliyor. Windows 9′un bu bağlamda iki tarafı birleştirici bir yönü olduğu söylenebilir. Yani Microsoft, hem eski Başlat menüsünü özleyen kullanıcıları, hem de Metro uygulamalarını kullanışlı bulan kullanıcılarını düşünerek yeni bir menü çıkarmış.

Yeni Başlat menüsünün sağ tarafında ise, Başlat ekranında gördüğümüz kutucuk düzeni dikkat çekiyor. Başlat ekranı kullanımında olduğu gibi Metro uygulamalar buraya sabitlenebiliyor ve kolay erişim sağlanabiliyor. Ek olarak hava durumu, e-posta, haberler ve takvim gibi canlı kutucuklara da buradan erişim sağlanabiliyor. Başlat menüsünden Bilgisayarım, Belgeler ve Resimler klasörlerine de kolay erişim sağlanmış.

Son olarak Windows 9 ile birlikte Mağaza da yeni bir görünüm kazanmış.

 Çıkış tarihi

Windows 9′un PC’ler, laptoplar, tabletler ve telefonlar için 2015 Nisan ayında çıkmasını bekliyoruz. Ancak Myce.com tarafından elde edilen bir belgede, Önizleme sürümünün 2015′in 2. çeyreği ile 3. çeyreği arasında bir süreçte çıkacağı belirtiliyor. Yani bu bilgi doğruysa resmi çıkış tarihi 2015 Nisan olmaktan çıkıyor. İki çeyrek arası da Nisan ile Eylül ayları arasını kapsadığı için bu büyük aralıkta Windows 9′un ne zaman çıkacağını kestirmek zor. Yine de Windows 9′un 2015 Noel sezonu öncesinde satışa hazır olma ihtimali de oldukça yüksek. En azından Microsoft’un yeni Windows’u o zamana kadar yetiştirebilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak şimdiye kadarki Windows’larda hiçbir şey planlanan zamana göre gitmediği için, 2015 sonlarında alışverişe çıktığınızda Windows 9′a sahip cihazlar göremezseniz de şaşırmayın.

Ek olarak yukarıda bahsettiğimiz belgede “güncellenen içerik” adındaki bir bölümde Metro arayüzü, Windows Defender, OneDrive ve iyileştirilmiş Windows aktivasyonundan bahsediliyor. Bir de Windows 8.1′de karşımıza çıkan kişisel asistan Cortana lafı geçiyor. Windows 9′da Cortana görürsek şaşıracağımızı belirtelim.

Fiyatı

Henüz Windows 9′un fiyatına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor ancak geçmiş yılları da düşünerek Windows 9 için bir tahminde bulunabiliriz. Microsoft şimdiye kadar işletim sisteminden çok para kazandı, ancak yeni ürünlerinde bu denli bir gelir elde etmesi pek mümkün görünmüyor. Apple kısa zaman önce OS X’i ücretsiz olarak tüketicisine sundu ve PC endüstrisi de akıllı telefonlar ile tabletlerin altında eziliyor. Bu yüzden Windows 9′un da oldukça makul bir fiyatı olacağını düşünüyoruz. Hatta tüketiciye (veya en azından Windows 8 kullanıcılarına) ücretsiz olması da bizleri şaşırtmayacak. Yine de Microsoft’un Windows 9′u bilgisayar üreticilerine belli bir fiyattan satmasını bekliyoruz. Şimdiye kadar gördüğümüz en uygun fiyatlı Windows’a hazır olun.

Özellikleri

Windows 8 çıkmadan önce de yalnızca 64 bit çıkması bekleniyordu ancak Microsoft teknoloji çevrelerini şaşırtmıştı. Windows 9 için de yine aynısı geçerli, genel kanı işletim sisteminin sadece 64 bit olarak çıkacağı yönünde.

Microsoft’un Windows 9′da yapması beklenen en önemli şey ise, Windows Phone ve Windows RT uygulamalarının hem telefonlarda hem de bilgisayarlarda çalışacak şekilde düzenlenmesi. Hatta Xbox uygulamaları bile farklı cihazlarda çalıştırılabilir. Ek olarak 3 boyutlu kameralara sahip bilgisayarlarda Kinect tabanlı 3 boyutlu hareket kontrolü de Windows 9 da karşımıza çıkabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Microsoft yeni işletim sistemiyle birlikte Başlat menüsünü Windows 8 tarzı kutucuklarla birleştirerek yeni bir şekilde kullanıcısına sunacak. Yani masaüstü kullanıcıları için çok daha rahat bir geçiş sağlanacak.

Bir diğer önemli konu ise, güç yönetimi. Mobil cihazların yükselişi ve Apple’ın MacBook serisi bilgisayarlarda sunduğu uzun süreli pil ömrü, Microsoft’un da bu konuya normalden fazla odaklanması gerekliliğini ortaya çıkardı. Intel, oldukça tasarruflu çipleriyle kendine düşen görevi yerine getirse de, Microsoft’un da ciddi bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Tüketici gözünde büyük önem kazanan pil ömrünün Windows 9′da şimdiye kadar alışmadığımız düzeylerde (ortalama 6-7 saat) olmasını bekliyoruz.

Windows Phone 9

Son olarak da, yukarıda bahsettiğimiz belgede Windows Phone 9′dan da bahsedilmiş. Biz de rehberimizde mobil işletim sistemini atlamak istemedik. Windows 9 ile aynı şekilde 2015′in 2. ve 3. çeyreği arasında Önizleme sürümünün yayınlanacağı belirtilen WP 9′un, daha 8.1 sürümü tüm cihazlara ulaşamamış Windows Phone 8′i bir yıl gibi kısa bir sürede silip atacağı düşünülebilir. Microsoft’un Windows Phone 7′de düştüğü hataya yeniden düşmeyip, Windows Phone 8 kullanıcılarına da Windows Phone 9 kapılarını açacağını umuyoruz.

Bir önceki yazım olan Eset Nod32 + Eset Smart Security 2017 Güncel Key başlıklı makalemde esed nod 32 indir, esed nod32 key ve Eset 9 antivirüs key hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
  • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
  • Google Plus Profilim