27
Nisan
2014
Yorum Yok
Wordpress
Bu alana reklam verin

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda gayet basit bir işlem olan ve genellikle herkes tarafından bilinen bir işlemi anlatacağım. WordPress Kalıcı Bağlantıları ayarladıktan sonra siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

Kalıcı Bağlantı nedir?

WordPress sitenize bir yazı yazdınız ve yayımladınız. Sitenizde yazıya tıkladığınızda http://www.siteadi.com/?p=245 gibi bir adres ile karşılaşıyorsunuz. Kalıcı bağlantılar sayesinde bu adresi http://www.siteadi.com/wordpress-kalici-baglantilari-ayarlama/ olarak değiştirebiliyorsunuz. Şimdi bu işlemi gerçekleştirelim.

Öncelikle WordPress admin paneline giriş yapıp sırasıyla, Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar sekmesine giriyoruz.

Örnek Kalıcı Bağlantı Ayarları

/%postname%/ – www.siteadi.com/yazi-ismi/

/%postname%.html – www.siteadi.com/yazi-ismi.html

/%category%/%postname%/ – www.siteadi.com/kategori/yazi-ismi.html

Ayarları kaydettikten sonra eğer .htaccess dosyanız otomaik olarak güncellenmediyse bu işlemi elle yapmanız gerekmektedir. Kalıcı Bağlantılar sekmesinde size verilen kodu cPanel vs. panelinize girerek .htaccess dosyanıza eklemelisiniz.

Dosya Yöneticisi ‘ne girerek htaccess adında yeni bir dosya oluşturun. Bu dosyayı düzenleyin ve kaydedin. Sonra dosyayı .htaccess şeklinde isimlendirin. Kalıcı bağlantılarınız güncellenmiştir.

* Eğer .htaccess dosyası oluşmuyorsa panelden kalıcı bağlantıları ayarlayabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir yazının adresi www.siteadi.com/index.php/yazi-ismi.html olmaktadır.

Örnek Kalıcı Bağlantı

/index.php/%postname%/ – www.siteadi.com/index.php/yazi-ismi/

Bir önceki yazım olan Windows XP'ye Kilit Vuruldu! başlıklı makalemde İşletim, microsoft ve Sistem hakkında bilgiler vermekteyim.

Bu alana reklam verin
[ Benzer Yazılar ]
 • En iyi WordPress Eklentileri


  WordPress, birçok webmaster arkadaşımızın kullandığı ve her geçen gün biraz daha popülerliğini arttıran içerik yönetim sistemidir.[...]
 • WordPress I Like This Eklentisi


  Kendi blogumda da kullandığım WordPress I Like This eklentisi ile sitenize giren ziyaretçilerinize okudukları yazıyı beğenme imkanı sunm[...]
 • WordPress Sitene Facebook Beğen Butonu Ekleme


  Merhabalar, Facebook beğen (like) butonunu normal sitenize veya wordpress blogunuza eklemek isteyebilirsiniz. Böylece sitenizi çok daha kolay [...]
 • Google Rich Snippets,sayesinde Google aramalarında yazar resmi göstermeniz mümkündür. Bu işlemi için gereken yalnızca bir Google Plus hesabı.Sonrasında arama sonuçlarında yazar resmini göstererek sitenizin diğer sitelere göre daha çok dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

  Google Aramalarda Yazar Resmi Gösterme


  Google Rich Snippets sayesinde Google aramalarında yazar resmi göstermeniz mümkündür. Bu işlem için gereken yalnızca bir Google Plus hesa[...]
[ Ne Demişler ? ]

İçerik, yazı ara
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Twitter'da Takip Edin !
 • 4 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri https://t.co/WOQJCu2NLZ
 • Google Plus Profilim