YouTube Kazançlarına Vergi Geliyor!

tarafından
9
YouTube Kazançlarına Vergi Geliyor!
REKLAM ALANI

Online olarak Adsense gibi servisler üzerinden gelir sağlayan kişilerden bugüne kadar vergi alınmazken, bu konu sık sık tartışmalara yol açıyordu. Özellikle yüksek miktarlarda kazanç sağlayan kişilerin herhangi bir vergi ödemesi yapmadan gelir sağlaması, bu konuda düzenlemelerin de zorunlu olarak yapılmasına neden olurken, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada online gelirler için vergi sisteminin yürürlüğe sokulacağı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan açıklamada sosyal platformlarda reklam yapan kişilerden, Youtube gibi servisleri kullanarak kazanç sağlayan kişilere kadar online kazançlara yönelik yeni bir sistemin getirileceği ve artık kazançlar üzerinden vergilendirmenin yapılacağı açıklandı.

Online servislerden elde edilen kazançların ve reklam pastasının her yıl büyüdüğüne dikkat çekilen açıklamada kişilerin hesaplarının kontrol edilmeye başlandığı ve online gelir elde edilen kişilerden bu yönde vergilendirme yapılmaya başlanacağı açıklandı.

Türkiye’de vergi vermek istemeyen pek çok kişinin KKTC üzerinden işlemlerini yürüttüğünün de tespit edildiği açıklanırken, bu durumdaki kişiler için de önlemlerin alınacağı belirtildi.

Youtube Temsilcilik Açabilir

YouTube tarafından Türkiye’de açılan bir ofis olmadığı için bu konuda işlemler tam olarak yapılmazken, yetkililer tarafından yapılan açıklamada bu ofisin açılmasının da zorunlu olduğunu söyledi. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde kapsamlı bir mevzuatın hazırlanması bekleniyor.

Bir önceki yazım olan Affet Bizi Yusuf Amca.. başlıklı makalemde Basmacı Yusuf, izmirli Yusuf Amca ve Yosef Hobe hakkında bilgiler vermekteyim.

REKLAM ALANI